hover animation preload

"Pan Przypadek i trzynastka" - Jacek Getner
by Grafogirl in , ,

Pan Jacek Przypadek to tytułowy bohater powieści Pan Przypadek i trzynastka - trzydziestoletni mężczyzna, który nie szuka stałej pracy, nie myśli o znalezieniu żony i założeniu rodziny. Ponad to bardzo podoba mu się taki stan rzeczy. Żyje spokojnie, utrzymując się z wynajmowania mieszkań. Poza tym sumiennie ćwiczy, aby spełnić swoje marzenie – wystartować w maratonie. Jednak ten z pozoru normalny obywatel kryje w sobie niezwykłe umiejętności. Pewnego dnia wychodzą na światło dzienne, a Jan Przypadek zostaje...detektywem.

Jego sąsiadka, pani Irmina Bamber, zostaje okradziona – z jej mieszkania znikają cenne obrazy. Biedna kobieta prosi o pomoc swojego sąsiada – pana Jacka. W ten sposób niezwykle spostrzegawczy i inteligentny mężczyzna rozpoczyna śledztwo, przyprawiając o ból głowy wiele osób. Jego działalność będzie spędzała sen z powiek nie tylko podejrzanym, ale też policjantom, na przykład podkomisarzowi Łosiowi.

Pan Przypadek i trzynastka to pierwszy tom, otwierający cykl czternastu książek o przygodach detektywa Jacka Przypadka. Ten zwykły obywatel o niezwykłych zdolnościach potrafi wzbudzić sympatię czytelników, podobnie jak jego sąsiadka – pani Irmina. Młody mężczyzna ze swoimi marzeniami o maratonie, osobliwym przyjacielem, rodziną oraz stosunkami z kobietami niejednokrotnie wywołuje uśmiech na twarzy. Poza tym sprawia wrażenie człowieka z krwi i kości. Panią Irminę lubi się za jej niezwykłą energię do życia i zapał do działania. Jako osoba towarzyska i powszechnie lubiana pomaga panu Przypadkowi – przecież to za jej inicjatywą Przypadek może sprawdzać się w nowym zawodzie. Kolejnym bohaterem, który wyróżnia się pośród postaci, jest przyjaciel Jacka, Błażej, znany także jako „Młody bóg seksu”. Jego pseudonim niestety nie wynika z rzeczywistości, lecz urojeń młodego boga, któremu wydaje się, że każda mijana kobieta pożera go wzrokiem. Błażej, początkujący prawnik, wiedzie więc ciężkie życie rozchwytywanego mężczyzny, swoim zachowaniem niezwykle bawiąc czytelników. Oprócz tych trzech osób, poznajemy także rodzinę Błażeja i Jacka oraz rozmaitych policjantów i podejrzanych w kolejnych sprawach pana Przypadka. Każdy z bohaterów jest wykreowany równie dobrze – czytelnicy dokładnie znają ich słabości, pragnienia, marzenia. Zachowanie postaci, ich opisy oraz dialogi pomiędzy nimi sprawiają, że ludzie są bardziej naturalni.

Oprócz bohaterów, którzy potrafią zbudzić współczucie oraz sympatię, książka posiada dobrze zbudowaną fabułę. Akcja rozwija się w umiarkowanym tempie, a pan Przypadek stopniowo zbliża się do rozwiązania kolejnych spraw. Czasem łatwo przewidzieć rozwiązanie problemu detektywistycznego, bo jednoznacznie wskazują na to poszlaki, ale powieść potrafi zaskoczyć, do czego przyczynia się inteligencja i spostrzegawczość Jacka. Oprócz elementów detektywistycznych mamy pokazane relacje pana Przypadka z bliskimi, które także potrafią zainteresować.

Mimo że powieści detektywistycznych jest dość sporo, Pan Przypadek i trzynastka potrafi wciągnąć czytelnika. Nie za sprawą wyjątkowych rozwiązań fabularnych czy oryginalnych pomysłów, ale charakterystyczną atmosferą, która towarzyszy czytelnikowi podczas lektury. Powieść pozostanie w pamięci na długie lata, ale zapewni kilka godzin porządnej rozrywki w towarzystwie interesującej fabuły i naturalnych, sympatycznych bohaterów. Jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się dalej losy spostrzegawczego pana Przypadka, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Czy nie ściągnie na siebie kłopotów? Jakie będą jego następne zlecenia? Pan Przypadek i trzynastka to książka niewątpliwie warta polecenia. 


Wydawnictwo Poligraf
Data wydania: 2013
Liczba stron: 200
Ocena: 8/10


Za udostępnienie egzemplarza do recenzji bardzo dziękuję autorowi!

3 komentarze:

Claudia pisze...

Czytałam tą książkę i bardzo mi się podobała ;) Czekam na kolejne tomy . Pozdrawiam!

LadyBoleyn pisze...

Uwielbiam Pana Przypadka i nie mogę się doczekac wydania kolejnej części tego cyklu. Autor stworzył niesamowite postacie i intrygi, które trzymają niemalże cały czas w niepewności. ;)

Pozdrawiam,
www.okiem-recenzenta.blog.onet.pl

Larysa pisze...

Sama nie wiem, może kiedyś :)

Prześlij komentarz