hover animation preload

"W kolorze krwi.Wieczna miłość" - Katarzyna Stachowiak
by Grafogirl in , ,
Miłość między istotą fantastyczną (na przykład wampirem) i zwykłą śmiertelniczką jest tematem ostatnio bardzo często spotykanym i wielokrotnie przerabianym. Także książki ostatnimi czasy wyrastają jak grzyby po deszczu. Należy do nich "W kolorze krwi. Wieczna miłość" - debiutancka powieść Katarzyny Stachowiak. Jej tematyka, co może sugerować też tytuł, obejmuje właśnie miłość między wampirem a człowiekiem.

Elizabeth po śmierci swoich rodziców trafia pod opiekę starszego brata – byłego żołnierza. Ten, aby pomóc dziewczynie dojść do siebie po stracie bliskich, wyjeżdża z nią do wioski, z dala od londyńskiego huku i gwaru. Tam Elizabeth spotyka Rodericka – tajemniczego, acz bardzo przystojnego mężczyznę o mrocznej przeszłości. Między nimi rodzi się niezwykle silne uczucie. Nie jest im jednak dane żyć długo i szczęśliwie – para napotyka na swojej dradze wiele przeciwieństw losu.

Akcja książki, podobnie jak związek bohaterów, rozwija się bardzo szybko. Na nieco ponad trzystu kartkach A4 para zakochanych miała wiele przykrych przygód, począwszy od rozłąki, na domniemanej zdradzie skończywszy. Jako że jest to romans, fabula opiera się głównie na perypetiach miłosnych bohaterów. W powieść aż roi się od wyznań, bardzo dobrych opisów romantycznych sytuacji oraz przeżyć wewnętrznych postaci. Nie brak tu także zdrady, cierpienia przez uczucie, czy też niebezpiecznej zawiści, a wszystko to podane z nutką fantastyki, związanej z obecnością fantastycznych stworzeń. Zwolennicy romansów znajdą w powieści coś dla siebie. Osoby, które jednak cenią sobie coś więcej niż przewidywalność, ciągłe wyznania i przeszkody napotykane przez bohaterów w drodze do szczęście, mogą gorzko się rozczarować i, krótko mówiąc, szybko znudzić.

Trudno powiedzieć, że "W kolorze krwi. Wieczna miłość" to powieść oryginalna. Miłość między wampirem i człowiekiem to motyw poruszany bardzo często i przerabiany w najróżniejszy sposób. Autorka nie tchnęła świeżości w ten wielokrotnie poruszany temat, szczególnie pod względem budowy fabuły. Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii, jednakże ze względu na charakter bohaterki próżno tu szukać klimatu epoki. O XIX wieku świadczą tylko krótkie wzmianki o zasadach, które powinna przestrzegać młoda kobieta, a także obecność bohaterki na balu.

Elizabeth nie należy do słodkich panienek, które przestrzegają wszystkie reguły dobrego wychowania. Potrafi zachowywać się nieodpowiedzialnie i zupełnie inaczej, niż przystało młodej damie w ówczesnym czasie. Poza tym ceni sobie niezależność, chce, żeby traktowano ją poważnie i należy do osób silnych, co stanowi plus tej postaci. Jednak podejmowane przez nią głupie i pochopne decyzje mogą wywoływać irytację wśród czytelników. Roderik to wampir bez pamięci w niej zakochany, który w miarę czytania powieści, a szczególnie po poznaniu Elizabeth, przechodzi przemianę. Oprócz wyżej wspomnianych bohaterów, pojawiają się także postacie takie jak Lucas - brat Elizabeth – czy też okrutny książę Duncan i liczna służba.

Wyżej wspomniani bohaterowie są mało ciekawi, a ich zachowania bywają głupie i przewidywalne. Na przykład książę Duncan posiada szereg negatywnych cech i prawie żadnych dobrych, przez co przewidzenie jego zachowania nie należy do najtrudniejszych. Za to świetnie sprawdza się w roli wyjątkowo okrutnego czarnego charakteru. Wśród postaci znacznie lepiej prezentują się ludzie-niedźwiedzie, z którymi jeszcze nie spotkałam się w żadnej powieści, a także Caroline, posiadająca sprytny sposób na bycie wampirem bez picia krwi. Do ciekawych należy także jej dar wieszczenia.

Język książki należy do prostych, ale w dobrym tego słowa znaczeniu – brak tu wyszukanych, rozbudowanych porównań, czy też skomplikowanych zwrotów, przez co czyta się szybko. Na uwagę zasługują liczne opisy, które bardzo dobrze oddają uczucia bohaterów.

"W kolorze krwi. Wieczna miłość" to romans "pełną gębą". Polecam go wszystkim fanom gatunku, bo znajdą tu głębokie uczucie, liczne wyznania, a także ciągle mnożące się problemy na drodze do szczęścia bohaterów.


Wydawca: Bookio.pl
Data wydania: 25.04.2012
Liczba stron: 315 (Liczba stron w wydaniu drukowanym lub PDF)
Moja ocena: 5+/10
E-booka dostałam od Bookio.pl za co bardzo dziękuję! 

26 komentarze:

Miłośniczka Książek pisze...

oj niska ocena... daruję sobie lekturę, mimo że mam słabość do wampirów..

kasandra_85 pisze...

Okładka ciekawa, ale szkoda, że wnętrze tak słabo wypadło. Pozdrawiam!!

Taki jest świat pisze...

Okładka rzuca się w oczy ...

cyrysia pisze...

Ja lubię taki romans pełną gębą, więc zdecydowanie sięgnę po tę książkę.

Bezimienna pisze...

Tak naprawdę to właśnie okładka mnie zaciekawiła, cóż widzę, że środek nie jest już tak wspaniały. Raczej nie przeczytam :)
Pozdrawiam!

Nati pisze...

Spasuję. Sam opis książki niespecjalnie mnie przekonał, a ocena mówi sama za siebie. :) Pozdrawiam.

Prithika pisze...

Bardzo serdecznie dziękuję Ci za recenzję. Tak się składa, że to ja jestem autorką owej powieści. Myślę, że napisałaś recenzję rzetelnie, tak jak odebrałaś czytany tekst. Może i nie przyznałaś mi zbyt wielu punktów, ale 5 na 10 możliwych to i tak dobry wynik. Jestem Ci bardzo wdzięczna i pozdrawiam serdecznie. Na pewno zajrzę na Twego bloga jeszcze nie raz, gdyż lubię wiedzieć, co w świecie literatury piszczy, a nie zawsze mam czas na czytanie. Takie drogowskazy, pomagające wyłowić wśród morza książek te wartościowe, są wręcz nieocenionym źródłem informacji.

marichetti pisze...

Ciekawa okładka.. ale chyba nic poza nią ;)

Natalia pisze...

Czytałam tę powieść jeszcze na blogu i dałabym o wiele więcej punktów. Druga, a szczególnie trzecia część wprowadza wielowątkowość i mnóstwo oryginalnych pomysłów. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję jeszcze raz sięgnąć po tę książkę w wersji papierowej;p Pozdrawiam:)

Dusia pisze...

Niespecjalnie ciągnie mnie do kolejnego wampirzego romansu

Wakacyjna pisze...

Mam już trochę dość wampirów, więc chyba spasuję ;)

Sheti pisze...

Możliwe, że się skuszę :D Lubię wampiry.

Larysa pisze...

Ja bym chętnie przeczytała gdyby książka została wydana w formacie normalnym - papierowym :)

Juliette pisze...

Czytałam pierwsze wydanie tej powieści i mi się podobało, ale tego - poprawionego - nie miałam jeszcze okazji poznać. Z pewnością to kiedyś zrobię. :)

Grafogirl pisze...

Jeśli masz słabość do wampirów, to mogłabyś mimo niskiej oceny spróbować :)

Grafogirl pisze...

Okładka owszem, bardzo ciekawa :)

Grafogirl pisze...

Jeśli lubisz romanse, to gorąco zachęcam.

Grafogirl pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Grafogirl pisze...

Dziękuję za komentarz i miłe słowa :) Oceniłam na 5 punktów dlatego, że zabrakło mi właśnie wielowątkowej fabuły i ciekawych bohaterów, czy też pomysłów, które by mnie zaintrygowały i które zasługiwałyby na miano "bardzo oryginalnych". Myślę jednak, że "W kolorze krwi. Wieczna miłość" nie jest książką (czy tam e-bookiem) złą i przypadnie do gustu fanom gatunku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym pisaniu!

Grafogirl pisze...

Ja wśród oryginalnych pomysłów i nieprzewidywalnych zdarzeń dostrzegłam tylko obecność ludzi-niedźwiedzi (ten pomysł akurat mi się spodobał) oraz, jak wspomniałam w recenzji, Caroline i jej sposób na bycie wampirem, nie pijąc krwi.

Pozdrawiam!

Tala pisze...

Chyba sobie na razie odpuszczę te pozycje :)

tetis pisze...

piękna okładka, ale na razie odpuszczę treść :)

Viconia pisze...

Nie dla mnie. Mało oryginalne jak na taką tematykę. No i dlaczego polscy autorzy nie mogą pisać o polskich wampirach?:)

Grafogirl pisze...

Nie wiem, a szkoda. Chętnie bym takową przeczytała (tylko nie romans) :)

GumcioBook pisze...

Raczej nie przeczytam, już dość mam tej tematyki.

Nevermore pisze...

Zostałaś oTAGowana do zabawy w 11 pytań na moim blogu! :) Zapraszam do siebie po szczegóły. Piszę tutaj, żeby nie śmiecić pod konkursem, mam nadzieję, że to przeczytasz:)

Prześlij komentarz