hover animation preload

"Jak zostać pisarzem" - praca zbiorowa
by Grafogirl in , ,

"Jak zostać pisarzem?" - zapewne wielu ludzi zadaje sobie to pytanie, biorąc do ręki powieść. Zastanawia się, jak to jest pracować nad książką, poświęcać dla niej czas, tworzyć własnych bohaterów. Na pewno wielu z nich marzy też o tym, aby zacząć pisać swoje własne teksty – najpierw dla zabawy, potem bardziej na poważnie. Pierwszy polski podręcznik "Jak zostać pisarzem" został wydany właśnie z myślą o takich osobach. Sama od niedawna staram się pisać opowiadania. Z tego powodu ta pozycja wydała się dla mnie bardzo kusząca. Nigdy nie podchodziłam sceptycznie do tego typu poradników, więc chętnie zaczęłam czytać.
Książka omawia poszczególne etapy powstawania powieści – od zbierania materiałów, konstrukcji fabuły, poprzez kreację bohaterów, narracje, opisy, sztukę dobierania słów i dialogi. Stara się także odpowiedzieć na pytanie - „praca czy natchnienie”? , odnieść się do oryginalności. Przybliża czytelnikowi także esej, felieton, reportaż, wspomina o nagrodach literackich, wydawnictwach, czasopismach. Jednym słowem – obrazuje wszystko, co potrzeba młodemu pisarzowi. Radzi, poucza, zwraca uwagę na wiele rzeczy. Autorzy nie rzucają słów na wiatr, lecz popierają swoje zdania konkretnymi przykładami. Na końcu każdego rozdziału proponowane są ćwiczenia, które pozwolą utrwalić zdobyte informacje, a także nabrać wprawy w pisaniu.
Ciekawa jest możliwość przeczytania wypowiedzi pisarzy o tym, jak oni zaczęli tworzyć, co stanowi lub stanowiło dla nich inspirację. Można poznać powieści, które wywarły na nich duży wpływ, a także poznać zdanie na niektóre tematy. Powieść poucza, że bycie pisarzem jest równoznaczne z ogromną pracą. Nie liczy się tylko talent, ale przede wszystkim doskonalenie umiejętności – trzeba pisać, pisać, pisać, pisać, pracować nad swoim stylem, być otwartym na konstruktywną krytykę, a także dużo czytać.
"Jak zostać pisarzem" to praca zbiorowa, dzięki czemu możemy poznać zdanie nie jednej osoby, ale kilku, co na pewno można zaliczyć do plusów. Wśród autorów są ludzie tacy jak prof. Dr hab Andrzej Zwada – krytyk, eseista, historyk literatury polskiej oraz dr hab. Leszek Pułka, dr Urszula Glensk, dr Marcin Hamkało oraz dr Paweł Urbaniak.
Na pochwałę zasługuje również wydawnictwo Bukowy Las. Okładka jest prosta, schludna, ładna i przyciąga wzrok.
Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie i na pewno pomogła. Miałam kilka pytań odnośnie pisania i znalazłam odpowiedzi. Moim zdaniem powieść jest idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem, pracują nad swoim stylem i ważna jest dla nich każda rada. Lektura zwróci ich uwagę na wiele istotnych rzeczy przy planowaniu powieści (zbieranie materiałów, budowę dialogów, opisy, wybór narracji), udzieli przydatnych rad, wytłumaczonych za pomocą jasnych przykładów. Myślę też, że „Jak zostać pisarzem” będzie odpowiednie także dla nieco bardziej doświadczonych autorów oraz osoby sceptycznie przekonane do tego typu poradników. Myślę, że także znajdą coś wartościowego w tej pozycji.

Wydawnictwo Bukowy Las
Data wydania: wrzesień 2011
Liczba stron: 304
Ocena: 5+/6
Książkę otrzymałam od portalu Nakanapie za co bardzo dziękuję.10 komentarze:

Ichigol pisze...

Z pewnością muszę sprawić sobie tę pozycje, chyba każdy kto piszę chce się rozwijać i podszkolić swój warsztat pisarski a jak widzę ta książka w znacznym stopniu to gwarantuje.

tetiisheri pisze...

Przyznam, że chociaż nie zamierzam zostać pisarką, jestem niezwykle ciekawa tych wszystkich etapów tworzenia dzieła. :)

Natula pisze...

Książka bardzo ciekawa i zapewne przydatna. Warto ją mieć :)

Larysa pisze...

Ooo..może nie dla mnie, ale wiem komu mogę ją polecić:)

Taki jest świat pisze...

Ciekawa książka :)

Ice_Fire pisze...

Czytałam już tę pozycję, ale szczerze powiedziawszy do mnie nie trafiła. Sama doszłam do tego, co autorzy przekazali - co prawda metodą prób i błędów, ale dzięki temu mam o wiele większą satysfakcję. :)

Deline pisze...

Mam tę książkę, czeka na zrecenzowanie : D Myślę, że to poradnik, do które ciągle można wracać i odkrywać coś nowego : D

Dusia pisze...

Książka może i jest ciekawa, ale moim zdaniem pisania nie można się nauczyć z podręcznika czy poradnika - trzeba sobie po prostu wyrobić warsztat

Miravelle pisze...

Wydaje się całkiem przyjemne i pożyteczne;) Może kiedyś sobie ją zakupię,kto wie.

Jennifer Laugh pisze...

Co prawda jakoś specjalnie nie chce mi się zostać pisarzem, ale z chęcią bym taki poradnik przeczytała :). Może znajdę tam coś, co jednak mnie do tego zachęci, jako że pomysłów na powieści mam dość dużo i mimo wszystko fajnie by było je wszystkie spisać :).

Prześlij komentarz