hover animation preload

"Królowie przeklęci. Król z żelaza" Maurice Druon
by Grafogirl in , ,

Na dźwięk słowa "historia" wielu ludzi ogarniają nagłe mdłości, senność i ogromna niechęć. Zjawisko to jest szczególnie spotykane wśród młodzieży, która na samą myśl o datach, faktach, wojnach i królach chowa się gdzie popadnie. Między innymi dlatego książki w dużym stopniu związane z historią są przyjmowane niechętnie, z dystansem jako pozycje nad wyraz nudne. Nic bardziej mylnego! 

Królowie przeklęci. Król z żelaza to pierwszy tom znakomitego, wielokrotnie wznawianego cyklu autorstwa Maurice Druon'a, francuskiego pisarza i polityka. Do zakupienia tej pozycji zachęciła mnie bardzo ładna okładka, idealna dla książki o władcach i średniowieczu, a także wiele pozytywnych opinii, z którymi się spotkałam.

Akcja zaczyna się w siódmym roku walki Francji z templariuszami, która kończy się uwięzieniem, oskarżaniem o herezję i męczeniem zakonników. 18 marca 1314 roku na stosie ginie wielki mistrz Zakonu Rycerzy Świątyni, Jakub de Molay, który płonąc rzuca klątwę na swoich dręczycieli: "Papieżu Klemensie!...Rycerzu Wilhelmie!...Królu Filipie!...Przeklinam was! Przeklinam was! Niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia!..."Po pewnym czasie w życie obciążonych klątwą osób zaczyna wkradać się chaos i nieszczęście, a sytuacja królestwa zaczyna być coraz gorsza. Czyżby klątwa zaczynała działać?

Autor bardzo dobrze połączył fakty, wzmianki i historie, tworząc znakomitą książkę pełną intryg, romansów, walki oraz nienawiści. Fabuła jest ciekawa, a powieść wciąga już od pierwszych stron i nie pozwala się nudzić, mimo że końcówka nie zaskakuje. Akcja rozwija się w umiarkowanym tempie, co nie pozwala czytelnikowi pogubić się w morzu knowań, chytrych planów oraz ogromnej żądzy zemsty.

Liczne, barwne opisy oraz świetnie wykreowani bohaterowie doskonale przedstawiają Francję za czasów panowania Filipa Pięknego. Kraj, w którym prości ludzie walczą ze zbyt dużymi podatkami i usilnie starają się przeżyć. Kraj, w którym król rozpaczliwie próbuje zapełnić pusty skarbiec, często posuwając się do okrutnych czynów. Kraj, w którym powszechne są tortury, żądza zemsty, plotki i nienawiść. Dramatyczny obraz wstrząsa czytelnikiem, ale też pozowała wszystko wyobrazić, poczuć klimat minionych czasów.

Bohaterowie są bardzo realistycznie wykreowani. Ciekawą postacią jest król, który faktycznie zasługuje na miano "z żelaza". Stanowczy, twardy, bezwzględny, rzadko okazuje uczucia. Doskonale przedstawieni są także jego nieudolni, bezmyślni synowie. Wygląd i charakter każdej postaci jest dokładnie zarysowany. Dokładnie poznajemy ich uczucia, obawy, marzenia, pragnienia, co nie należy do łatwych do osiągnięcia, biorąc pod uwagę dość małą ilość stron.

Osoby, które nie są zbyt obeznane z historią Francji, a szczególnie panowaniem Filipa IV Pięknego, nie powinny obawiać się problemów ze zrozumieniem. Na końcu książki umieszczone są noty historyczne, informacje o bohaterach, wyjaśnienia niektórych pojęć, a także postacie występujące w książce i drzewa genologiczne.

Wadą Króla z żelaza są bardzo małe literki, które dręczyły mnie do samego końca. Może to mocno utrudniać czytanie, szczególnie osobom o wrażliwych oczach. Zdecydowanie bardziej wolę takie wydania, gdzie litery mają wielkość, niepowodującą bólu oczu czy zlewania się wyrazów.

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Los bohaterów wciągnął mnie bez reszty. Cenię sobie niepowtarzalne, zaskakujące końcówki, której tutaj nie spotkałam, lecz to nie stanowiło problemu. Król z żelaza podobał mi się i już w tej chwili jestem pewna, że przeczytam następną cześć, a mianowicie – Zamordowana królowa.

Wydawnictwo Otwarte
Kraków 2010
Liczba stron: 338
Ocena: 8,5/10

7 komentarze:

kasandra_85 pisze...

Wysoka ocena i choć nie przepadam za historią, tym razem mogłabym zrobić wyjątek:)

Anonimowy pisze...

Cieszę się, że Tobie ta książka przypadła tak bardzo do gustu :) Ja nie należę do grona ludzi, które wymieniłaś na początku recenzji... jestem raczej miłośniczą historii :)
Pozdrawiam.

Grafogirl pisze...

kasandra_85 - na prawdę warto.
miqaisonfire - lubię historię od dziecka i czytam książki historyczne :-D

zaczytana-w-chmurach pisze...

Brymi niezwykle ciekawie. Muszę przeczytać! :)

narratorka pisze...

Brzmi super. Faktycznie historia wzbudza we mnie najgorsze odczucia. (Pomimo tego, ze jestem w klasie z rozszerzoną historią wcale jej nie lubię). Ale może bym się skusiła na tą pozycję. Ja tez wolę duże litery- szybciej się cyzta, nie bolą oczy i jest ogólnie przyjemniej.

Natula pisze...

Mam dystans do tego typu książek, ale po tylu dobrych recenzjach chyba czas bliżej zapoznać się z powieścią :-)

Monika pisze...

Bardzo ciekawa recenzja :) Spodobał mi się wstęp, faktycznie wielu ludzi, zwłaszcza młodych tak reaguje na książki związane z historią, co jak widać jest dużym błędem, bo można przeoczyć przez to naprawdę interesującą pozycję. Będę się za nią rozglądać ;)

Prześlij komentarz