hover animation preload

"Dajcie mi jednego z Was" - Jacek Getner
by Grafogirl in , ,

Zemsta jest słodka. Doskonale przekonał się o tym Głos - bohater powieści Dajcie mi jednego z was autorstwa Jacka Getnera. Człowiek ten wiedziony uczuciem zemsty po prostu oszalał. Zaślepiło go ono całkowicie, dlatego też postanowił bardzo skutecznie odegrać się na ludziach, którzy skrzywdzili go w przyszłości. Wśród nich są: Kapral, Przystojniak, Bogacz (Szczęściarz) oraz Prorok. Pierwszy z nich znęcał się nad Głosem jako dowódca, drugi uwiódł jego ukochaną żonę, trzeci odebrał małą firmę, a ostatni to przywódca sekty, który go oszukał. Każdy z tych ludzi skrywa wstydliwe tajemnice, do których wgryza się Głos, umiejętnie z nich korzystając. Aby dopełnić zemsty zamyka czterech mężczyzn w jednym pomieszczeniu, stawiając drastyczny warunek: muszą wskazać jednego z nich, który zginie. Po dokonaniu wyboru pozostali więźniowie zostaną wypuszczeni.

Jak widać, pomysł należy do bardzo oryginalnych. Czytając ten opis, urosła we mnie nadzieja, że czeka na mnie dość smaczny kąsek w postaci dobrej powieści. I nie przeliczyłam się. Książka dzieli się na prolog i osiem rozdziałów czyli osiem dni (siedem i tak zwany dzień zero). Na jaw wychodzą różne tajemnice z przeszłości bohaterów, toteż Dajcie mi jednego z was zwiera sporo retrospekcji – czytelnicy poznają historie postaci, które wcale nie napawają optymizmem. Przeszłość jest mroczna, niekiedy pełna okrucieństwa, przedstawiająca Kaprala, przystojniaka, Bogacza i Proroka w złym świetle. Jednocześnie retrospekcje pozwalają lepiej zrozumieć późniejsze zachowanie postaci, bo dzięki nim odbiorcy dobrze poznają portret psychologiczny bohaterów.

Prezentacja przeszłości więźniów powoduje też, że Dajcie mi jednego z was porusza wiele problemów natury psychologicznej. Pokazuje, jak okrutny może być człowiek, jak zemsta może go zaślepić, jaki wpływ na psychikę niektórych ludzi mogą mieć zawody miłosne, czy też własne niedoskonałości. Autor porusza te sprawy, składnia do chwili zastanowienia, jednocześnie nie zanudzając czytelnika.

Mimo iż powieść jest krótka, to autor kreuje naturalnych, niepapierowych bohaterów. Jest ich niewiele i większość z nich znamy bardzo dobrze. Liczne opisy i historie prezentują ich lęki, pragnienia, największe marzenia, a także strach i wątpliwości związane z sytuacją, w której się znaleźli. Postacie muszą radzić sobie z ogromnym stresem i dokonać naprawdę trudnego wyboru. Czy im się uda? Z odpowiedzią na te pytania związane są rozmaite zwroty akcji, co sprawia, że powieść jest bardziej interesująca.

Dajcie mi jednego z was to powieść krótka i czyta się ją szybko. Opisy są nienużące, dialogi naturalne, a wszelkie problemy natury psychologicznej przedstawione bez zbędnego moralizatorstwa. Jednym z minusów tej powieści są błędy. W wielu miejscach brakuje przecinka, a błędy zapis dialogów bardzo rzuca się w oczy.

Dajcie mi jednego z was polecam głownie starszym czytelnikom ze względu na poruszane problemy, ale też na okrucieństwo, którego w niej nie brak. Czyta się ją lekko i szybko, lecz nie jest to książka odprężająca, bo zawiera w sobie dużą dawkę negatywnych emocji. Mimo to warto ją przeczytać, bo to naprawdę bardzo dobra, wciągająca lektura.

Wydawnictwo Najlepszy Seler
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
Liczba stron: 164
Ocena: 8/10

Za możliwość zapoznania się z losami Głosu, Kaprala, Bogacza, Przystojniaka i Proroka serdecznie dziękuję autorowi powieści :)


Wróciłam z tygodniowego pobytu na wsi wraz z zapasem recenzji, szczególnie tych dotyczących filmów. I w tym tygodniu szykują się kolejne filmy do obejrzenia, więc ich recenzji (a raczej opinii) będzie coraz więcej. Może uda mi się także nadrobić zaległości na Waszych blogach - bardzo przepraszam za brak komentarzy pod recenzjami, ale w te wakacje mam dość skąpy dostęp do internetu :(

13 komentarze:

Miłośniczka Książek pisze...

nie czytam recenzji, bo nie chcę się sugerować - spojrzałam jedynie na ocenę końcową-> czego ewentualnie mogę się spodziewać :)
a czemu?
książka czeka na półce na swą kolej i póki nie przeczytam i nie napiszę własnej recenzji, nie chcę czytać innych :)

Elen pisze...

Cieszę się, że tak dobrze oceniasz tę ksiązkę, bo rownież posiadam egzemplarz recenzencki i planuję wkrótce zabrac się za czytanie. Jak czytałam opis z okładki to myślałam, że Głos jest głosem w głowie jakiegoś człowieka i że to taki paranormalny asepkt, jak dobrze, że to jednak nie to :D mam nadzieję, że mi równiez ksiązka się spodoba, pomysł wydaje się ciekawy :)

Grafogirl pisze...

Książka jest naprawdę godna polecenia, więc czeka Cię ciekawa lektura :)
Jestem Ciekawa Twojej recenzji!

Grafogirl pisze...

Nie, Głos jest po prostu człowiekiem i to wcale niegłupim :) Myślę, że to lepsze niż taki paranormalny akcent, o którym pisałaś. Pomysł jest faktycznie bardzo ciekawy, a i jego wykonanie dobre :)
Pozdrawiam!

Ruda pisze...

ja właśnie oczekuję swojego egzemplarza :) więc i u mnie niebawem pojawi się recenzja tej pozycji :)

Sylwia_85 pisze...

Ciekawa recenzja i w ogóle książka też może przypaść mi do gustu. Jeszcze taka wysoka ocena. Rozglądnę się za tą pozycją.

Larysa pisze...

To chyba raczej nie dla mnie, ale kto wie :)

Nati pisze...

Zemsta to ciekawy, zawsze aktualny temat. Mnie książka zainteresowała swoją fabułą. Obawiam się jednak znacznie tej dużej ilości okrucieństwa, którą w sobie zawiera.

Wakacyjna pisze...

Brzmi interesująco, chętnie przeczytam :)

Anonimowy pisze...

Ciekawa recenzja, myślę, że książka przypadnie mi do gustu. Już się za nią rozglądam :)
Pozdrawiam,
Asia :*

Taki jest świat pisze...

Intrygująca recenzja

Grafogirl pisze...

Jestem ciekawa, jak ją odbierzesz :)

Grafogirl pisze...

Cóż, nie da się ukryć, że powieść przyjemna nie jest, bo, jak pisałam, przeszłość bohaterów nie należy do najwspanialszych. Myślę jednak, że to okrucieństwo nie jest tak tragiczne :D Da się wytrzymać ^^
Pozdrawiam!

Prześlij komentarz