hover animation preload

"Herosi z Doliny" Johatan Stroud
by Grafogirl in , ,

"Herosi z doliny" to powieść autorstwa Jonathana Strouda. Pisarz ten ma już na swoim koncie wiele książek fantasy, a także kilka nagród. Zasłynął głównie bestsellerową „Trylogią Bartimaeusa”, a jedna z części doczeka się ekranizacji. W Polsce pisarz ten niestety nie cieszy się zbyt dużą popularnością. 
Głównym bohaterem jest Halli, który mieszka w Dolinie, niegdyś prześladowaną przez okrutne trowy. Jednakże niebezpieczeństwo zostało odegnane za sprawą herosów, którzy zjednoczyli swoje siły i pokonali wroga. Każdy z nich założył swój dom. Nasz bohater to potomek jednego z nich – wielkiego Sveina.
Jego rodzice cenią praworządność, pracę oraz rozsądek i chcą wychować syna na spokojnego, silnego mężczyznę, z którego inni mogliby brać przykład. Wszystko byłoby idealne, gdyby nie charakter chłopaka. Dzieciak jest zdecydowanie ruchliwy, ambitny, a bardziej niż spokój ceni sobie przygody. Marzy o zdobyciu wielkiej chwały, udowodnieniu swego męstwa i wielkości Domu Sveina. Nudne życie na wsi i praca w gospodarstwie, a także wspaniałe opowieści wujka popychają młodego bohatera do działania, ściągając na wszystkich niebezpieczeństwo, a także pomagają spełnić jego marzenia.
Pomysł na powieść na pewno zadowoli każdego fana powieści fantasy. Mimo że nie należy do najoryginalniejszych, został zrealizowany w taki sposób, że losy młodego Halliego wciągają bez reszty. Dużym atutem jest także to, że nie sposób nic przewidzieć aż do zaskakującej, dynamicznej końcówki. Oprócz losów bohaterów w książce pojawiają się fragmenty opowiadające o epickich czynach Sveina. Teksty te stanowią bardzo ciekawy dodatek i pomagają wczuć się w klimat opowieści.
Duży atut stanowią dobrze wykreowani bohaterowie. Każda postać ma wyrazisty charakter i brak tu banalnych, nudnych osobowości czy ideałów. Halli to chłopak odważny, pewny siebie i przesympatyczny, jednak nie został przedstawiony jako przystojny superbohater. Mimo nieznośnego charakteru trudno go nie lubić. Na uwagę zasługuje także Aud – ładna dziewczyna o mocno buntowniczej naturze.
Powieść została napisana bardzo prostym językiem. Niekiedy może to przeszkadzać, ale ogólnie rzecz biorąc „Herosów z doliny” czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Opisy są nienużące i świetnie obrazują dolinę. Sprawiają, że przedstawiany świat jest malowniczy, żywy.
Myślę, że mogę z czystym sercem polecić tę książkę. „Herosi z doliny” to dobra powieść fantasy, idealna dla fanów tego gatunku. Lektura świetnie nadaje się na deszczowe dni lub długą podróż autokarem – jest lekka i ciekawa.
Wydawnictwo Amber 
Data wydania: listopad 2010 
Liczba stron: 384
Ocena: 5/6


3 komentarze:

Dusia pisze...

Nie wiem, czy zainteresuje mnie ta książka. Fantasy lubię, więc Ci zaufam i dodam do listy planów, ale raczej na niskim miejscu.

Pozdrawiam!

kasandra_85 pisze...

Już jakiś czas temu przyglądałam się jej i nie wiedziałam czy dać jej szansę czy nie. Skoro Tobie się spodobała, to i ja z chęcią ją przeczytam:)

tetis pisze...

Myślę, że to mogłby być coś dla mnie. Ostatnio mało czytam fantasy, ale od czasu do czasu lubię sięgnąć:)

Prześlij komentarz