hover animation preload

Marek Żak - "Bieg"
by Grafogirl in , ,


 Marek Żak to warszawski pisarz i pracownik wielkich koncernów farmaceutycznych. Jest znany z książek takich jak Szczęśliwy w Ameryce i Szczęśliwy w III Rzeszy. W jego najnowszej powieści pod tytułem Bieg prezentuje świat pełen międzynarodowych rozgrywek, egoizm ludzi pracujących w wielkich korporacjach, dla których liczy się zysk, niekoniecznie życie oraz zdrowie drugiego człowieka, a wszystko to na tle wystawnego życia.

Los Angeles. Na rynku firm farmaceutycznych królowały amerykańskie firmy produkujące statyny (lek powodujący obniżenie poziomu cholesterolu we krwi) zwane Pitor i Tocor. Nagle pojawia się nowy niemiecki koncern farmaceutyczny – Pipolay – który w krótkim czasie podbija rynek, a jego leki są skuteczniejsze, wiec staje się bardzo poważnym konkurentem dla amerykańskich koncernów. Prezes jednej z dwóch zagrożonych amerykańskich firm, który od dawna finansuje badania prowadzone przez profesora Wolfa i jego asystenta, doktora Andrzeja Soris, żąda od nich wymyślenia sposobu na pozbycie się niemieckiego koncernu. Jeśli lekarzom uda się to zrobić, czeka ich znaczna premia pieniężna. Rozpoczyna się wielka wojna o królowanie na rynku.

Fabuła opiera się na walce pomiędzy koncernami, która toczy się w umiarkowanym tempie, a autor czasem zaskakuje nagłymi zwrotami akcji. Oprócz niej pojawiają się także wątki miłosne. Uczucia Andrzeja Sorisa, Magdy, Juana, profesora wolfa, prawnika Mortiza Herschtal rozwijają się bardzo szybko i stanowią doskonały dodatek. Perypetie miłosne bohaterów potrafią zainteresować czytelnika, jednocześnie nie przysłaniając głównych wydarzeń. Dzięki nim powieść jest bardziej wciągająca. Poza tym autor wykazał się znajomością tematu, serwując czytelnikom informacje na temat statyn oraz zagrożeń wynikających z ich stosowania.

Mimo że powieść nie należy do najdłuższych, bohaterowie tacy jak Andrzej Soris, profesor Wolf i jego sekretarka, młody dziennikarz meksykańskiego pochodzenia – Juan – czy też prezes firmy Liser zostali dokładnie przedstawieni. Czytelnicy poznają ich życie zawodowe i prywatne, marzenia oraz charakter wyrażone w ich zachowaniu oraz opisach. To właśnie dzięki postaciom autor świetnie przedstawił tym człowieka - materialisty, dla którego liczą się głównie pieniądze i władza. Miłość pomiędzy bohaterami, mimo że potrafi wzbudzić zainteresowanie, jest nieszczera. Postacie nie kierują się gorącym uczuciem i wzajemnym oddaniem. Liczą się dla nich głównie pieniądze i status partnera, a także ewentualna możliwość zrobienia kariery. Bohaterowie, knując intrygę mającą na celu wyeliminowanie konkurenta, równie egoistycznie podchodzą do życia drugiego człowieka, które nie jest dla nich najistotniejsze na tle własnych korzyści i chęci dorobienia się.

Styl pisania Marka Żaka powoduje, że czyta się szybko. Stanowi o tym proste (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) słownictwo, a także budowa opisów i dialogów. Te pierwsze są przeważnie krótkie i nienużące. Z kolei podczas rozmów bohaterów autor rzadko pisze wypowiedzenia wprowadzające. Ich nikła ilość w wielu powieściach stanowi dużą wadę i wprowadza zamęt, ale w wypadku powieści Bieg nie sposób się pogubić.

Bieg to stosunkowo krótka, ciekawa książka idealna dla odprężenia. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a losy bohaterów potrafią wciągnąć. Autor idealnie przedstawia świat pełen pieniędzy, seksu i żądzy władzy. Ze względu na poruszaną tematykę polecam ją głównie starszym czytelnikom – myślę, że znajdą w niej coś dla siebie.

Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania:2012  
Liczba stron: 192 
Ocena: 8,5/10

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji bardzo dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej!


8 komentarze:

Angelina pisze...

Fajna muszę przeczytać ;D
Zapraszam na mój blog http://sznasa.blogspot.com/

Miłośniczka Książek pisze...

niezbyt moja tematyka
pozdrawiam

Cassiel pisze...

Starszym czytelnikiem nie jestem więc nie będę czytać, może jak będę starsza ;))

Natalia (http://natalia-recenzuje.pl) pisze...

Nie do końca odpowiada mi tematyka, ale książka mnie zainteresowała, więc może dam jej szansę. :) Tym bardziej, że dobrze ją oceniasz. Pozdrawiam.

Larysa pisze...

Świetna okładka. Co do treści, to muszę się zastanowić:)

scorpius pisze...

Aktualnie nie sięgnę, ale w przyszłości czemu nie :)

Wiktoria pisze...

Raczej nie dla mnie. ;)
pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Dzieki za miłe słowa :)
Kochani, wielkie pieniądze, miłość, seks, równiez modny sponsoring, przeradzający się w..(prawdziwa) intryga w cudownej Kalifornii i uważajcie, jednak ślub (i to nie jeden) na końcu. Naprawde warto.
Autor

Prześlij komentarz